Neden Yin Yoga yapmalıyım?

  • Yin Yoga’nın temelleri Geleneksel Çın Tıbbı’na dayanmaktadır. Bedenimiz sadece fiziksel bedenden oluşmaz. Uzak Doğu Tıbbı’na göre her organın fiziksel, duygusal, zihinsel özellikleri vardır. Ve her bedenin dişi ve eril enerjileri vardır. Her cinsiyet için bu geçerlidir. Dişi ve eril enerjinin birleşiminden, bütününden var oluruz. Dişi enerji, yani YİN, eril enerji, yani YANG’tır. Yin ve Yang enerjileri bedende dengedeyse, sağlıklı, rahat ve huzurluyuzdur.
  • Daha canlı, sıcak, dışarıda, güçlü, aktif olan Yang’tır. Yang, güneştir. Daha sakin, serin, içeride, esnek olan ise Yin’dir. Yin, aydır. Yang bedenimizdeki kaslardır, Yin ise daha derinde bağ dokular. İçeride ve dışarıda, yüzeyde ve derinde, her ikisine, iki arasındaki uyuma ve dengeye ihtiyacımız vardır.
  • Özellikle büyük şehirlerde yaşayan, çalışan, okuyan kişilerin gündelik hayatlarında Yang enerji hakimdir. Uzun süre mücadele, çalışma, hareket etme, stres, aktif olma, hız, karmaşa bizleri uzun vadede depresif , gergin ve sağlıksız bir hale sokar. Tam da bu sebepten ötürü düzenli olarak Yin Yoga uygulaması yapmak önem taşıyor.
  •  Yin Yogayı herkes yapabilir. Özellikle hareketli, gergin bir hayat temposuna sahip olan kişilere çok iyi gelecek bir uygulamadır. Kendi içsel dengenizi bulmak için en az hafta bir Yin Yoga uygulamasını tavsiye ediyoruz. Meditasyon için de harika bir hazırlıktır.
  • Yin Yoga’yı pasif bir yoga uygulaması olarak değerlendirenler olabilir ancak Yin Yoga’da gevşemek yerine, kendi beden ağırlığını kullanarak derin bir esneme gerçekleştirilir, bedende daha içerideki tabakalara ulaşılmaya çalışılır. Duruşlarda ne kadar uzun kalınırsa, o kadar çok esneme gerçekleşir.
  • Birçok kişi duruşun içinde kalırken, zihninde olup bitenleri net bir şekilde görür. Gün içinde yaşanılan olaylardan ötürü içte tutulan, biriken duygularla karşılaşılır. Tam da bu sırada sakinliği korumak, net bir şekilde içte olup bitene bakma zamanıdır.  Yin Yoga karşılaştığımız durumlara dayanmayı ve sonrasında onları serbest bırakmayı öğreten, şifa veren bir uygulamadır.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s