Yoganın Faydaları

IMG_8658.JPGYoganın faydalarını bedeninizde anlayabilmek için derin anatomik bilgilere ihtiyaç yoktur. Hayatınızda ilk kez yoga yaptığınızda bile, faydalarını hissetmek mümkündür.

  • Yoga yaparak gün içinde tükenen enerjinizi tazelersiniz.
  • Stresinizi azaltırsınız.
  • Doğru nefesler alarak gevşer, rahatlarsınız.
  • Kronik rahatsızlıklarınızdan kurtulabilirsiniz.
  • Kendinize olan saygınız artar, bedeninizin duruşu düzelir.
  • Zihinsel karmaşanız azalır, duygusal dengenizi yakalarsınız.

Yoga yapmak için 8 güzel neden, eğitmenimiz Devrim Öztürk Çınaroğlu’nun kaleminden…

Düzenli olarak yoga yaparak, bedeninizin temel direği olan omurganızı genç ve esnek tutmayı başarabilirsiniz. İşte size Yoga yapmak için 8 güzel neden;

1.       Stresi Azaltır: Yoga ve nefes parasempatik sinir sistemini aktive eder. Bu sistem bedenin stres faktörleri sıfırlandığında veya uykuda aktive olur.  Parasempatik sinir sistemi aktifken stres hormonu kortizol salınımı azalır ve kaslar gevşer. Böylece kan dolaşımı rahatlar, iç organlar oksijenle beslenir. Bu yüzden sadece yoga yapmak bir dizi zincirleme reaksiyon ile stres seviyenizi azaltabilir, kontrol altına alabilirsiniz.

2.       Omurga Esnekliği Sağlar: Beden için hayati önem taşıyan omurganızı ve onu çevreleyen kasları güçlü ve esnek tutar. Omurganın esnek olması ve doğru duruş nedeniyle, omurga içinden geçen sinirler tam potansiyelleri ile çalışır, böylece tüm bedendeki kasların ve iç organların sağlıklı çalışması için gereken ortamı sağlar.

3.       Esnek ve Güçlü Kaslar Kazandırır: Yoga ile esneyen ve güçlenen kasların ilk etkisi boyun, sırt ve bel ağrılarının azalmasıdır. Ayrıca duruşu düzeltir, kas incinmelerini azaltır.

4.       Kan Dolaşımı Artar: Kan dolaşımı artar ve canlanır. Kandaki oksijen doygunluğu artar. Yoga duruşlarında sıkça uygulanan bükülmeler ile sadece kaslarda değil, iç organlarda bile dolaşım canlanır.

5.       Nefese Alan Yaratır: Omurga ve kasların yeniden yapılanması, doğru kullanılması ile bedende nefes için alan yaratılır, sıkışık, kısa nefes alışı düzene girer, oksijen alımı artar.

6.       Zihinsel ve Duygusal Denge: Yoga duruşları, nefes teknikleri ile birleşince zihinsel dinginlik ve duygusal denge sağlanır. Konsantrasyonu artırır, odaklanmayı kolaylaştırır. Olaylara yeni perspektiflerden bakabilmenizi sağlar.

7.       Bağşıklık Sistemi Güçlenir: Tüm bunların doğal sonucu olarak bağışıklık sistemi güçlenir. Daha az hasta olur, kronik hastalıklardan korunursunuz.

8.       Rekabetçi Değildir: Yoga bireysel bir uygulamadır, kıyaslamaya gerek duymaz. Daha hızlı olmak, daha yükseğe zıplamak ya da daha uzun koşmak gerekmez. Yoga felsefesinde bedenden yola çıkılır ve o gün bedenin sınırı ne ise ona uyum sağlanır. Yoga Felsefesi hayatın akışına uyum sağlamayı gerektirir.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s