Birce Sinem Tezer

IMG_9491.JPG     IMG_9533.JPG Yoga ile tanışmam lise çağlarında aile bireylerimden birinin bir çok semptomun ortak sonucu olarak başta yürüme olmak üzere, gündelik hayatta düşünmeden gerçekleştirdiğimiz motor becerilerini kaybetmesi ve derin ağrılar deneyimliyor olması ile gerçekleşti.

Batı ve alternatif tıp yöntemlerinin harmanlandığı şifalanma sürecine destek amaçlı dahil olan yoga pratiklerinde, doğru nefes çalışması ile pek çok yoga pozunun gerçekleştirebileceğine şahit olduğum an yoga aşkına düştüğüm ilk an oldu.

Şahit olduklarımdan çok daha fazlasının olduğunu bireysel yoga yolculuğuma başladığımda, zaman içinde bizzat deneyimleyip derinleştikçe hissetim.

2014 yılı sonlarında yolum ne mutlu ki Baraka Yoga ile kesişti ve ilk eğitmenlik eğitimimi tamamladım. O günden itibaren düzenli olarak çeşitli stüdyolarda yoga eğitmenliği yapmaktayım.

Denir ki; yoga pozlarında verilen tepkiler gerçek hayatta verilen tepkilerin aynısıdır.

Üzerinde bulunulan matta her ne yapılıyor, yapılmak isteniyor ve hissediliyorsa günlük yaşamda da yollar aynı his ve düşüncelerden geçiyordur.

Ve tek bir çeşit meditasyon yoktur, meditasyon her an her yerde var olabilecek bir haldir.

Derslerimde ve kişisel pratiklerimde bu noktadan yola çıkmayı tercih ediyorum. Ders akışlarımı doğru nefes ve omurga sağlığı temelinin üzerine inşa ediyorum. Nefes çalışmaları, meditasyon ve yoga pozlarının kombinasyonunda gevşeyen ve uzayan bedenlerin aynı zamanda nasıl güçlenip dengelendiğini bunların zihne, duygu durumuna, günlük yaşama yansımalarını birlikte deneyimliyoruz.

Gözlerin içe doğru açıldığı bu yolculukta dikkat nefese ve bedene davet edildiğinde ortaya çıkan fiziksel ve enerjisel sonuçları paylaşmanın tadına varıyoruz.

Yaşam yolculuğuma bir öncekini takip eden her yeni nefeste yoga ile derinleşerek, öğrenerek ve paylaşarak devam ediyorum.

Birce Sinem Tezer’in derslerini& etkinliklerini aşağıdaki linklerden takip edebilirsiniz:

https://www.facebook.com/sakurayogaistanbul/

https://www.instagram.com/sakura_yoga

 

Aldığım eğitimler: 

 • 2015 Mayıs: Ece Ekincioğlu & Devrim Öztürk eğitmenliğinde Baraka Yoga–  Yoga Alliance 200 saatlik Hatha Yoga Eğitmenlik Sertifikası
 • 2015 Haziran: Sinem Er ile Kol Dengeleri Atölyesi
 • 2015 Kasım: Ece Ekincioğlu ile Nefes Teknikleri ve Yin Yoga Atölyesi
 • 2016 Haziran: Berra Sertel eğitmenliğinde Yoga Alliance 100 saatlik Yin Yoga Eğitmenlik Sertifikası
 • 2016 Kasım: Hale Kamar Fibromiyalji ve Yoga; Ağrısız Yaşamın Kapıları Atölyesi
 • 2017 Mart: Gül Dirican eğitmenliğinde Yoga Alliance 20 saatlik Restoratif Yoga Eğitmenlik Sertifikası

 

Düzenlediğim Workshoplar: 

 • Kurumsal Şirketler için Nefes Teknikleri ve Başlangıç Yogası
 • Yoga Başlangıç Kursu
 • Yoga Başlangıç & Orta Seviye Pratikleri
 • Çakralarda Derinleşme ve Bireysel & Grup Meditasyonu Atölyesi
 • Restoratif & Nidra Yoga, Bırakma & Farkındalık Çalışması